Festival Ladná Čeladná letos rozšiřuje program dětské scény

Sobota, 4.6.2016

Druhý ročník festivalu Ladná Čeladná významně posiluje program dětské scény. Kromě divadelních představení a filmových projekcí se malí návštěvníci mohu těšit na čtení pohádek v podání hudebníků a divadelníků, tvořivé dílny, pokusy a atrakce z ostravského Světa techniky nebo dětskou zónu s trampolínou, stolními hrami či malováním na obličej. Chybět nebude ani klidová zóna, kde si budou moci děti odpočinout od festivalového ruchu. Dvoudenní akce v areálu Základní školy Čeladná začíná v pátek 29. července.

„Naším cílem je dělat hudební festival, na němž se budou bavit jak dospělí, tak děti. Proto také Ladná Čeladná stojí na dvou rovnocenných pilířích. Tím prvním je kvalitní hudební program, který místo komerční muziky nabízí nápadité hudebníky a kapely, často se pohybující mimo hlavní proud. Druhým pilířem je dětská scéna s divadlem, filmem a dalšími doprovodnými aktivitami. Program pro nejmenší návštěvníky tedy není pouhým doplňkem festivalu pro dospělé, ale je koncipován jako plnohodnotná scéna,“ uvedl dramaturg Ladné Čeladné Jiří Moravčík.

Jednou z novinek letošního ročníku je zapojení do projektu Celé Česko čte dětem, v rámci něhož budou malým návštěvníkům předčítat například zpěvák Jan Unger ze skupiny Zrní a Albert Černý z Lake Malawi, herec Zdeněk Pavlíček z Divadla Pavlenka či Vlaďka Krakovková z Divadla loutek Ostrava. Na Ladné Čeladné také proběhne například tvořivá dílna s látkami a vůněmi Zanzibaru pod vedením Radky Ondráčkové, autorky knížky pro děti a rodiče s názvem Zanzibar jak vyšitý. Ondráčková (píšící pod pseudonymem Dráčková) v Čeladné představí ručně šité ilustrace ke své knížce, z níž bude také dětem číst. Výtvarný program pro děti i dospělé s názvem Veselé tvoření dále připravuje sociální podnik Krabičky, který účastníkům workshopu ukáže, co vše se dá vytvořit z papírových kartonů.

Populární pohádky i animované filmy

Pestrý program pro děti přináší i divadelní scéna. „Chybět nebude například představení inspirované pohádkami Františka Hrubína, které ztvární herečka z Divadla loutek Ostrava Vladimíra Krakovková. Divadlo KUFR pro změnu vystoupí se svou žonglérskou klauniádou, zatímco Divadlo Pavlenka za asistence diváků odehraje loutkové představení a nadto zájemce naučí, jak si loutky můžou vyrobit i doma. Představení opavského divadla Děsně fajn je pak určeno pro odrostlejší publikum a zaujme především příznivce nekonvenčního inteligentního humoru,“ doplnil Jiří Moravčík.

Po oba festivalové dny se budou promítat oblíbené animované filmy Pejsci z vesmíru, Pírkovo dobrodružství a dva díly Pasti na žraloka. Zajímavý program připravuje i ostravský Svět techniky, který zvídavcům ukáže, co vše se dá vyrobit z běžných domácích surovin, jako je ocet, olej nebo jedlá soda. Za pozornost rovněž stojí gyroskop simulující přetížení 3G, na němž si odvážlivci mohou vyzkoušet pocit, který zažívají piloti stihaček. Ačkoli hudební scéna není prvoplánově zaměřena na dětské publikum, kapely vystupující na Ladné Čeladné, jako například Zrní, Lake Malawi, Čankišou, Bára Hrzánová s kapelou či hlavní hvězdy CC Smugglers, hrají pohodovou melodickou hudbu, na niž si jistě rádi zatancují nejen rodiče, ale také jejich ratolesti.

Klidová zóna pro děti

Speciálně pro děti vznikne v tělocvičně klidová zóna, kde si budou moci odpočinout na sedacích vacích či žíněnkách. Kromě toho zde bude zázemí pro rodiče nejmenších dětí s přebalovacím pultem a kojícím koutkem. K odpočinku mohou návštěvníci festivalu využít také rozlehlé travnaté plochy v areálu, které přímo vybízí k tomu rozložit si deku a strávit zde přestávky mezi koncerty a dalším programem.

Partneři festivalu:

obec Čeladná, Brose CZ spol. s.r.o, Moravskoslezský kraj, Hitrádio Orion, Polar televize Ostrava, s.r.o., Radegast, Kofola a.s., Nadace ČEZ, Kovotour Plus s.r.o., Čeladenka, Lesostavby Frýdek-Místek a.s., Beskydské rehabilitační centrum, Oriental.cz s.r.o., ADSLs, Outdoor energy, Čechymen, Filmy v Češtině

Autor: 
Michaela Vávrová