Umělec Radim Kacer si Čeladnou vybral jako místo pro život a tvorbu

Pátek, 1.5.2015

Radim Kacer, sponzor školy, obyvatel Čeladné. V závěru loňského školního roku připravil pro několik tříd netradiční výtvarnou výchovu, děti se pod jeho odborným vedením věnovaly kresbě a během práce si poslechly životní příběh mladého výtvarníka. Letos pan Kacer věnoval škole svůj obraz nemalé hodnoty (300 tisíc Kč). Obraz je umístěn ve vstupním prostoru ke kancelářím školy – přijďte se podívat!

Domnívám se, že mnozí občané Čeladné nemají tušení, že zde působíte. Můžete nám povědět, odkud pocházíte?

Pocházím z Vyškova na Moravě, kde jsem bydlel do svých 22 let. Následně jsem se stěhoval za prací do Brna. Tam jsem pracoval jako grafik na vývoji počítačových her. Poté jsem započal vlastní živnost a živil se jako tvůrce webových stránek a propagačních tiskovin. V průběhu mého působení v Brně jsem studoval kresbu a malbu ve výtvarném ateliéru pana Aleše Chalupy.

V jakém prostředí jste vyrůstal, jaké jste byl dítě?

Moji rodiče se mi postarali o velmi dobré zázemí a jako dítě jsem měl vše potřebné. Sametová revoluce přišla v době, kdy mě bylo 10 let, tak jsem měl možnost své dětství prožít v klidnější době, než vnímám nyní. Přesto nemohu říct, že jsem byl klidné a poslušné dítě. Touha objevovat a překračovat současné možnosti mne už od dětství naplňovala touhou po dobrodružství. Dobrodružství mám rád stále.  Od maminky vím, že jsem měl už od malička rád plno pastelek a všude kolem pokreslené papíry, někdy i stěny.

A co vy a škola?

Ach ta škola, ano. Byl jsem jedno z těch dětí, co se do školy netěší, ale musím říct, že i přesto na tuto dobu moc rád vzpomínám. Nemohl jsem se dočkat, až vyrostu a vyjedu někam do světa. Už jako dítě jsem měl tolik otázek, na které mi škola nedávala odpovědi!  Často jsem nerozuměl tomu, proč se musím učit něco, co mě v dané chvíli a věku nezajímá. Chtěl jsem vidět svět a věřil, že v něm mohu najít odpovědi na své otázky. Proto jsem neuvažoval o dalším studiu, získávání titulů a papírů, které by říkaly, kdo jsem. Po ukončení SOUN v Rousínově, kde jsem se vyučil stolařem, jsem nechtěl školu a knihy ani vidět a dal jsem studiu pauzu. Vrátil jsem se k němu asi po pěti letech. Nikoliv formou školy, ale jako samouk. Internet v té době už začal přinášet mnoho snadno dostupných informací, elektronických knih a dokumentů. Učil jsem se to, co jsem chtěl vědět a hledal tak odpovědi na vlastní otázky. Nešlo už o nucené studium, ale o přirozenou touhu vědět.  

Pobýval jste v zahraničí.  Naplnil „velký svět“ Vaše očekávání?

Vzhledem k tomu, že se tehdy pro mě škola nestala symbolem vzdělání, které jsem chtěl získat, ale stále ve mně byla touha po poznání, rozhodl jsem se vyrazit do světa. Po dokončení učiliště se mi naskytla možnost mé první cesty do zahraničí. Ve svých 17 letech jsem odletěl do Kalifornie, kde jsem dělal různé pomocné stavební práce a mezitím navštěvoval ateliér restaurátorky obrazů. V té době jsem se také jako samouk začal věnovat počítačové grafice a započal tak své budoucí povolání. O několik let později jsem pracovně pobýval v Norsku, Švýcarsku, na Kypru, v Káhiře a nedávno jsem navštívil Indonésii. Všechny moje cesty mi přinesly hodně zkušeností a možností. Myslím, že někdy i nad moje očekávání, a to považuji za nejcennější.  Získal jsem tak možnost pracovat na mezinárodních projektech pro univerzity i na výzkumných projektech.

Jak jste se dostal sem na Čeladnou?

Snažím se naslouchat své intuici, vnitřnímu hlasu, který má odpověď snad na všechny naše otázky. Jednoho dne jsem si položil otázku, kde bych chtěl nejraději bydlet v České republice. Hledal jsem na internetu místo, které by bylo malebné, mělo své kouzlo… Našel jsem Čeladnou a nezaváhal.

Myslíte si, že byste zde dokázal zapustit kořeny?

Na Čeladné jsem třetím rokem, a to je oproti jiným místům, kde jsem žil, hodně dlouho. Zatím to vypadá tak, že jsem se tu usadil a zapustím kořeny. Ale jak jsem měl už možnost poznat, život je nevyzpytatelný a dokáže vše proměnit během jediného dne. Pokud to půjde, rád tu zůstanu, ale pokud ten vnitřní hlas opět zavelí, budu ho následovat.

Jak se žije umělci na volné noze?

Nic není bez rizika a nejistot, se kterými je nutné se vyrovnat. Pokud se člověk živí prací na volné noze, tak musí počítat s profesními vzestupy a pády, poučovat se z omylů a být si vědom skutečnosti, že nese plnou odpovědnost za svá rozhodnutí. Umělecká činnost není klasická práce. Je to podobné jako věda. Nešlo přijít za panem Einsteinem a říct mu, aby vymyslel teorii relativity a dostal za ni výplatu. Živit se něčím, co nelze předem určit ve světě, který chce mít vše určené a kde jsou nastavené měsíční cykly plateb, je velmi obtížné.

Kde nacházíte inspiraci?

Rád překračuji hranice a porušuji pravidla, která nám určují, jak vnímat svět kolem nás. Zajímám se o kvantovou fyziku, význam a původ vesmíru, složení a chování hmoty a energie. Inspirací jsou pro mě veškeré přírodní živly a síla, která je spojuje a uvádí do pohybu. Snažím se využít všechny své smysly a využít tak kreativitu nejen při tvorbě obrazů, ale i v běžném životě, například u vaření. Svět je velmi různorodý a inspiraci lze najít opravdu všude. Je hodně věcí, které nevidíme právě proto, že jsme stále nepřekročili hranice známého pro spatření neznámého. A kdyby inspirace byla výživou pro umělcova ducha, tak jako je voda pro rostliny, musí jeho mysl čerpat ze zdrojů, kde ještě nikdy nebyla.

Kde můžeme vidět vaše díla?

V současné době lze moji práci vidět online na www.radimkacer.com, kde jsou také další odkazy do online galerie na Google+.

Co aktuálně plánujete?  

Plánuji využít nabídek zahraničních i tuzemských galerií a realizovat s nimi výstavy. Zájem má např. galerie ve Vídni nebo v Káhiře. Ale byl bych raději, kdyby se mi podařilo najít zajímavější cestu, jak díla představit lidem. Co se týká maleb, tak hledám prostory, kde mohu vytvořit obrazy o velikost 3 x 5 metru.

Fotogalerie: 
Autor: 
Jana Satinská

Komentáře

Vše je moc krásný, ale kde je pan Radim Kačer. Amatérská galerie na netu, už nefunguje a peníze co jsem tam vložila pro ukládání obrázků jsu asi kde. Bylo by možné mi sdělit kde je R. Kačer? Já už nevím kde ho sehnat jak se s ním spojit. Děkuji tel 602551578

Pan Kačer je obyčejný podvodník a zloděj. O jeho matlaninách, kterým říká umění raději pomlčím. A mimo jiné pro vaši informaci. Tento podvodník neokradl jenom Vás, ale také spousty jiných lidí.