Naši čtvrťáci v Havířově

Pátek, 11.11.2016

Po roce se naši čtvrťáci jeli podívat za kamarády do ZŠ Havířov. Tentokrát se naše návštěva neodehrávala pouze ve škole. Přijali jsme pozvání k výuce na novém dopravním hřišti. Tam se děti měly seznámit s nástrahami, které je mohou potkat při jízdě na kole nebo s obtížnými dopravními situacemi.

Naše děti vzaly "útokem" všechna jízdní kola na hřišti. A výběr byl skutečně velký. Vybral si každý, ovšem, pod bedlivým dozorem lektorky. Samozřejmostí byly i bezpečnostní přílby, které jsou na dopravním hřišti k zapůjčení, ale děti si vzaly většinou své vlastní. Po důkladné kontrole, zda jsou přílby správně nasazené, se žáci vrhli do „provozu“.

Na děti čekaly křižovatky se semafory, malá okružní křižovatka, železniční přejezd se světelnou signalizací, ale také jednosměrné ulice, zákazy vjezdu, parkoviště, krajnice či připojovací pruhy. Všichni se učili jezdit podle pravidel "velkého" silničního provozu. Ostatní spolužáci byli v roli chodců.

Některé děti jezdily na kole s praxí závodníků Tour de France, někteří budou muset ještě nasbírat hodně zkušeností, aby obstáli v opravdovém silničním provozu. A pro ně byly ještě ve škole přichystány pracovní listy s dopravní tématikou.

Nadšení dětí a jejich vědomosti o chování na silnici dokázaly, že podobné akce jsou pro výchovu a bezpečnost školáků nenahraditelné.

Autor: 
Lucie Bartoňková