Májový pochod na Skalku již posedmé

Úterý, 6.6.2017

Ke stavbě rozhledny chybí poslední dvě razítka 

Člověku se ani nechce věřit, že uplynulo již sedm let od chvíle, kdy jsme na jaře 2011 pozvali občany okolních obcí Ondřejníka k prvomájovému „průvodu“ na Skalku. To prvomájové na tom byl
především den (1. květen) a také to, že by nebylo bývalo na prvomájových průvodech nic špatného, kdyby se lidé mohli scházet, jak chtěli. A nikoli jít táta s fabrikou, maminka se školkou, děti podle škol či práce, a tak se nám rodiny tak nějak trhaly. Ani ten čaj, do něhož bývával potají přimícháván rum, ani ten to nemohl zmírnit…

Jít prvního května procházkou na nejvyšší vrchol Ondřejníka a potkat se zde s mnoha přáteli, ale i s neznámými lidmi (a také se starosty obcí), se ukázalo jako nosný nápad. Každoročně se od rána do pozdního odpoledne na Skalce sejdou stovky turistů, mnozí z nich opravdu již posedmé.

Díky podpoře Beskydského rehabilitačního centra v Čeladné, firem Sectronz Mariánských Hor a Papex z Hrabůvky se zdarma čepuje pivo značné kvality, rozdávají se špekáčky na opékání a výborný podmáslový chléb. Mimochodem, letos došlo i pivo (80 litrů) i špekáčky, kterých bylo téměř 300 kusů. Bylo to také tím, že nám počasí mimořádně přálo. Den předtím pršelo a den poté také. Pouze 1. května 2017 bylo počasí pohádkové. Dlužno také přiznat, že celá příprava a organizace je dílem členů Okrašlovacího spolku Rozhledna.

Ale jenom kvůli špekáčkům a pivu se na prvomájové výstupy na Skalku nechodí. Jsou to úžasná setkání mnohých těch, kteří se celý rok nepotkají. Bydlí jinde, žijí jinde, chodí jinam. Leč v prvním májovém dni nemohou na Skalce chybět. Takže se vlastně scházejí již staří známí a do toho přibývají i děti, které jsou kupodivu rok od roku starší. 

I letos, jako každým rokem, byly kolem poledne předneseny zprávy o tom, v jakém stavu je příprava stavby rozhledny na Skalce. První vystoupil předseda Okrašlovacího spolku Rozhledna MUDr. Milan Bajgar. Měl připravený seznam všech institucí, které se ke stavbě rozhledny musejí vyjádřit. Je to skoro neuvěřitelné, ten seznam čítá bezmála dvě desítky organizací. Dobrou zprávou
bylo, že chybějí už jen dva „papíry“. Poté se dostali ke slovu oba starostové, Ing. Tomáš Hrubiš z Kunčic pod Ondřejníkem a Pavol Lukša z Čeladné.

Zdá se tedy, že se věci pohnuly zase blíže k realizaci rozhledny, jakkoli to bude trvat. Doufejme, že jen do konce příštího roku. Její symbolický základní kámen čeká na rozhlednu již šest let. I tak se Skalka, nejvyšší vrchol Ondřejníku, stala jakýmsi symbolem soužití lidí zpod Ondřejníka. A to je dobře. 

Autor: 
Petr Andrle