Zprávy

Povinnost technické kontroly kotlů

Čtvrtek, 10.11.2016

Pokud máte kotel na tuhá paliva, jehož příkon je 10 až 300 kW včetně a je napojený na teplovodní soustavu, jste povinni do 31. 12. 2016 zajistit provedení první kontroly kotle.

Vážení spoluobčané,
vzhledem k častým dotazům na problematiku nové povinnosti ve věci revize kotlů vám přinášíme alespoň základní informace k této tématice.

Provozovatelům kotlů na pevná paliva o jmenovitém tepelném příkonu od 10 do 300 kW vznikla povinnost nejpozději do 31. prosince 2016 provést technickou kontrolu stavu tohoto zdroje tepla.

Jak a proč odstraňovat jmelí?

Čtvrtek, 10.11.2016

Jmelí se v posledních 15 letech hojně rozšířilo na území Moravskoslezského kraje a způsobuje usychání a umírání stromů nacházejících se v zahradách, v parcích, podél komunikací, ale také na
významných stromořadích, alejích, či památných stromech.

Jmelí je stálezelený keřík dvoudomé rostliny, jehož větve tvoří husté polokulovité trsy dorůstající průměru až 100 cm (výjimečně 180 cm). Bílé plody, které jsou mírně toxické, rostou na samičích
trsech. Samčí trsy jsou naopak charakteristické zlatavým zbarvením lístků. Jmelí je typickým poloparazitem, který svému hostiteli – dřevině – odebírá důležité minerální látky, ale je sám schopen
fotosyntézy, a tudíž je jen částečně vázaný na svého hostitele. Jmelí nenapadá jen starší a staré stromy, ale také mladé sazenice v blízkosti napadených stromů. Paraziticky může žít 30 - 40 let,
výjimečně až 70 let.

Zlato, jdem na to aneb kurz počítačových dovedností pro seniory

Čtvrtek, 10.11.2016

Je pošmourné pozdní odpoledne. Déšť a vítr dává jasně najevo, že slunné letní dny pominuly. Obyvatelé sedí doma v teple za zataženými závěsy a dřímají u televizorů. K opuštěné budově školy se blíží malá skupina lidí. Napohled starší a zkušení, protřelí a otrlí kapitáni průmyslu a finanční oligarchové. V zatemněné místnosti muži a ženy usedají k počítačům, monitory sinalým svitem ozařují vážné tváře. Ruce kmitají nad klávesami a sítí putují první příkazy. Chystá se pád světové ekonomiky nebo snad nastolení anarchie? Vyvolají jejich pokyny krach na burze a ničivou vlnu finanční krize?

Titulem to nekončí, my jedeme dál

Čtvrtek, 10.11.2016

Jak jste se mohli v uplynulém období dočíst, MŠ Čeladenská beruška byla za svou práci v oblasti ekologie a environmentální výchovy oceněna titulem Ekoškola.  Tento titul není oceněním doživotním, ale stejně jako vedení stále nově příchozích dětí k ekologickému myšlení a jednání, je to proces nekončící.  

Už za dva roky budou členové ekotýmu usilovat o jeho obhájení. Velmi nás proto těší, že na úvodní ekoschůzku v tomto školním roce konanou 17. října se dostavili nejen stávající, ale i noví zájemci o členství v ekotýmu, či ti, kteří už MŠ opustili. Letos se členové ekotýmu budou zabývat oblastí jídla. Věděli jste například, že mezinárodní den potravin připadl na 16. října?              

Nebojte se, pokud nepatříte zrovna do ekotýmu, ani vy nepřijdete o možnost se něco o tomto tématu dozvědět, či zúčastnit se veřejné akce. Rádi vás budeme prostřednictvím veřejných akcí, webu MŠ, či článků informovat.

Chodník Josefa Kaluse vede až do nebe

Sobota, 4.6.2016

Z některých pohledů - to když se zdá, že vede až do nebe - připomíná nový obecní chodník poctu učiteli a básníkovi Josefovi Kalusovi. Ten přece chtěl, aby Čeladná byla bezpečná (hlavně pro děti), přívětivá (pro obyvatele) a lákavá (pro turisty, které on označoval spíše jako hosty). Chodník, který v úterý 31. května 2016 slavnostně otevřel starosta Pavol Lukša (a další hosté) a posvětil čeladenský farář Mariusz Roszewski, všechny tyto náležitosti splňuje.

Účastníci malé chodníkové slavnosti nešetřili chválou. „Už jsme nějaký ten chodník postavili, ale v žádné obci z toho nedokázali udělat takovou slávu a dokonce mu dát jméno a postavit „sochu“, Je vidět, že pro vás tento chodník rozhodně není obyčejný. Budu rád, když bude dobře sloužit a ještě vylepšovat tu krásu, kterou vidím kolem sebe,“ řekl Marek Kapoun, ředitel divize stavební výroby firmy Lesostavby Frýdek-Místek, která chodník vybudovala.

MAS Frýdlantsko-Beskydy bez masky tajemství

Sobota, 4.6.2016

Možná jste již také ve svém okolí zaznamenali diskuze o nějaké tajuplné organizaci „Mas“ nebo „Masce“, která má údajně podporovat místní projekty a rozdělovat evropské dotace. A dokonce, že snad sídlí i na Čeladné nebo snad ve Frýdlantě?

Nastal čas poodkrýt příslovečnou masku tajemství a blíže představit onu tajemnou MAS neboli Místní akční skupinu Frýdlantsko- Beskydy, z.s. (zkráceně pak MAS F-B). MAS jako taková je na politickém rozhodování nezávislým společenstvím občanů, neziskových organizací, soukromé podnikatelské sféry a veřejné správy (obce, svazky obcí). MAS Frýdlantsko-Beskydy je svou právní formou zapsaným spolkem (ano, to jsou ony tajuplné zkratky z.s. v názvu). Naše MASka vznikla relativně nedávno a to v roce 2014, čímž se řadí mezi nejmladší MASky v celé ČR. V celé České republice pak najdeme více jak 180 MASek pokrývající území republiky v obcích a městech do 25 tis. obyvatel. MAS F-B pokrývá 12 obcí v rámci širšího spádového území Frýdlantu nad Ostravicí.

Školáci v U6 opět úspěšní

Sobota, 4.6.2016

Loňské vítězství našeho skvělého týmu žáků ze ZŠ Čeladná ve vědomostní soutěži U6 – ÚŽASNÝ SVĚT TECHNIKY nezůstalo zapomenuto. Byli jsme opět osloveni produkčním ČT, zda bychom se zúčastnili natáčení dalšího dílu. Neodolali jsme a vybrali sestavu žáků od pohledu chytrých jako liška. Tři ostřílené televizní matadory z 9. třídy Dominiku Havlovou, Michala Otavu a Adama Šocha a také dva naprosté nováčky, neznalé tohoto prostředí, Andreu Honzkovou a Alberta Böhma z 8. třídy.

Natáčení pořadu probíhalo v areálu Dolní oblasti Vítkovic v hale U6 v úterý 3. 5. 2016.

Žáci se na soutěž pilně několik týdnů připravovali, neboť jak tvrdíme my Ostraváci (já a Jarek Nohavica), když někdo něco neví, nebo je na něco levý, tak všecko najde v knížkách.  A jelikož je Ostrava region rázovitý, rázně jsme vykročili i do soutěže. Nenechali jsme se ani na chvíli zastrašit bodrými synky a dcerkami z Valašska.

Beskydské rehabilitační centrum otevřelo zrekonstruovaný Léčebný dům dr. Maye

Pondělí, 4.4.2016

Beskydské rehabilitační centrum v pátek 26. února 2016 slavnostně otevřelo zrekonstruovaný objekt – Léčebný dům dr. Maye. Dům, který nese jméno zakladatele původně lázeňského areálu lékaře Jana Maye, prošel kompletní a náročnou rekonstrukcí. Přestavbou tohoto dlouhodobě již nevyhovujícího objektu vzniklo moderní oddělení následné péče pro geriatrické pacienty s nejkomfortnějším ubytováním z celého areálu BRC s celkovou kapacitou 32 lůžek.

Jsou zde dvoulůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením s vybavením pro seniory – sklopnými sedačkami nebo židlemi do sprch, naklápěcími zrcadly, madly. Pokoje jsou vybaveny polohovacími elektrickými lůžky s kvalitními antidekubitními matracemi, samozřejmostí každého pokoje je televize a lednice,“ uvedl ředitel BRC Milan Bajgar.

Charitativní bazárek pro Verunku

Pondělí, 4.4.2016

Ve čtvrtek 17. března proběhl v kulturním domě ve Frýdlantu nad Ostravicí Charitativní bazárek pod záštitou „Modrého hrocha“. Výtěžek z této akce činil necelých 17 tisíc Kč.

Rády bychom poděkovaly všem, kteří věnovali oblečení, hračky, knihy a jiné spotřební zboží k prodeji, ale i těm, kteří si přišli tyto hezké věci nakoupit.

Jak jistě z předchozích zpravodajů víte, posláním nadačního fondu Modrý hroch je podpora konkrétního dítěte po úrazu, a proto jsme se rozhodly podpořit vybranou částkou dvanáctiletou Verunku. Verunka je závodní lyžařka, která v prosinci loňského roku utrpěla na sportovním soustředění těžký úraz páteře. V současné době je na vozíčku a její léčba vyžaduje spoustu trpělivosti stejně jako finanční podporu. Celý její příběh si můžete přečíst na stránkách našeho fondu www.modryhroch.cz v sekci Pomáháme v Ostravě.

Miss a Missák na Valentýnské diskotéce

Čtvrtek, 25.2.2016

Svátek svatého Valentýna žáci 2. stupně základní školy oslavili tradiční Valentýnskou diskotékou, která se konala odpoledne v pátek 12. 2. 2016 ve školní jídelně. O výzdobu i program, se stejně jako v předchozích letech, postarali žáci 9. ročníku s pomocí učitelky Lenky Mikeskové.

Natálie Spěváková v roli „DJ-ky“ se svými asistenty Michalem Otavou a Josefem Kalusem hráli na přání spolužáků oblíbené „songy“. Hlavní slovo měl a průvodcem celým programem byl Víťa Šándor, který si tuto roli, jak se zdálo, velmi užíval – a měl úspěch.

Kromě tance, zábavných her a soutěží, jako např. tančení s nafukovacími balonky, židličková, krmení přesnídávkou a další, byla hlavním bodem programu volba Miss a Missáka.  Zvítězili Zuzana Kokešová (9. ročník) a Marek Mohyla (8. ročník).

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Zprávy