Chodník Josefa Kaluse vede až do nebe

Sobota, 4.6.2016

Z některých pohledů - to když se zdá, že vede až do nebe - připomíná nový obecní chodník poctu učiteli a básníkovi Josefovi Kalusovi. Ten přece chtěl, aby Čeladná byla bezpečná (hlavně pro děti), přívětivá (pro obyvatele) a lákavá (pro turisty, které on označoval spíše jako hosty). Chodník, který v úterý 31. května 2016 slavnostně otevřel starosta Pavol Lukša (a další hosté) a posvětil čeladenský farář Mariusz Roszewski, všechny tyto náležitosti splňuje.

Účastníci malé chodníkové slavnosti nešetřili chválou. „Už jsme nějaký ten chodník postavili, ale v žádné obci z toho nedokázali udělat takovou slávu a dokonce mu dát jméno a postavit „sochu“, Je vidět, že pro vás tento chodník rozhodně není obyčejný. Budu rád, když bude dobře sloužit a ještě vylepšovat tu krásu, kterou vidím kolem sebe,“ řekl Marek Kapoun, ředitel divize stavební výroby firmy Lesostavby Frýdek-Místek, která chodník vybudovala.

Slova uznání měl i projektant chodníku Bedřich Nečas. „Máme za sebou hodně projektů pro různé obce, ale takové nasazení lidí z úřadu jako v Čeladné jsem ještě nezažil,“ dodal Nečas.

„Máte pravdu. Slovo NEJDE u nás neznáte. Potvrdilo se pravidlo, že když je vůle, cesta se vždycky najde,“ vysvětlil starosta Pavol Lukša.

Stavbu, která zahrnovala i několik dřevěných lávek přes potok, bude lidem navždy připomínat kovaná kniha mistra Ševečka z Frýdlantu nad Ostravicí s textem ředitelky ZŠ Čeladná Jany Satinské o Josefu Kalusovi. 

Chodník je dlouhý 1141 metrů. Většinu nákladů (85 procent uznatelných nákladů, přibližně 6,4 milionu korun) pokryla dotace, kterou obec získala ze Státního fondu dopravní infrastruktury.

Autor: 
vs