Zlato, jdem na to aneb kurz počítačových dovedností pro seniory

Čtvrtek, 10.11.2016

Je pošmourné pozdní odpoledne. Déšť a vítr dává jasně najevo, že slunné letní dny pominuly. Obyvatelé sedí doma v teple za zataženými závěsy a dřímají u televizorů. K opuštěné budově školy se blíží malá skupina lidí. Napohled starší a zkušení, protřelí a otrlí kapitáni průmyslu a finanční oligarchové. V zatemněné místnosti muži a ženy usedají k počítačům, monitory sinalým svitem ozařují vážné tváře. Ruce kmitají nad klávesami a sítí putují první příkazy. Chystá se pád světové ekonomiky nebo snad nastolení anarchie? Vyvolají jejich pokyny krach na burze a ničivou vlnu finanční krize?

Tak takhle to doopravdy nevypadalo. Ano, přišla k nám malá skupinka seniorů, kteří se rozhodli nehnípat doma a radši se pokusit zjistit, proč ten jejich „malý“ pořád čučí do počítače a bez mobilu netrefí ani na záchod. Skupinka vitálních, veselých a zvídavých lidí, kteří ještě neházejí flintu do žita a rezignovaně neomílají „to už pro mě není“. Chtějí se něco nového naučit a poznat. A když ne, tak se aspoň kouknout, poslechnout, pokecat a projít se. A mají „recht“, není se čeho bát. Nevedou se tu žádné akademické přednášky, nedávají se domácí úkoly, nepíší se nedostatečné. A dokonce ani nesedíme v lavicích, protože jsme v počítačové učebně. Jsme na kurzu počítačových dovedností pro seniory, který se koná díky podpoře Obce Čeladná a který má našim rodičům a prarodičům ukázat, že Internet není jen pro mladé a vyvolené.

Zaměřili jsme se opravdu hlavně na celosvětovou síť Internet a její služby. I naši rodiče se totiž chtějí kouknout na fotky jinak, než na papíře, když jim je jim někdo milostivě vytiskne. Chtějí si sami psát se známými a vyměňovat si názory. A chtějí si i něco objednat a koupit, jinak, než v obchodě, hezky s dovážkou až do domu. Takže začali jsme zábavou a postupně se dostáváme i k věcem praktičtějším, od ukázek, co všechno se dá na síti najít a dozvědět (a hlavně jak to najít), přes sledování oblíbených televizních pořadů a zpravodajství až po elektronické obchody a bankovnictví. Samozřejmě taky pracujeme s elektronickou poštou, přijímáme a posíláme zprávy včetně obrazových příloh. A když zbyde čas, zkoušíme i jiné věci, ve světě počítačů a Internetu jich je dost a dost. A že to nebudeme umět špičkově? Nevadí. Oni ti mladí sice působí dojmem expertů, ale většina z nich zabíjí čas na sociálních sítích psaním bezduchých komentářů bez háčků a čárek, pokud právě nehrají nějakou veledůležitou hru.

Senioři jsou velmi dobří studenti, dochvilní a pozorní. Mám jisté zkušenosti s výukou dospělých a musím říct, že čím starší žáci, tím lépe spolupracují. A že prý už to tak nejde do hlavy? Milí senioři, nevěřte takovým řečem. Jste sice starší, ale nepatříte do šrotu! Když, tak do výkupu drahých kovů – tím nemyslím zubní nebo kloubní náhrady, ale Vaše životní zkušenosti, vyvážitelné jedině zlatem. A tak vzhůru na Internet, máte na to!

Autor: 
Jiří Kapsa